Lezzetler Şehri...

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak
, / 341 0 0

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak

PAYLAŞ

UNESCO tarafından gastronomi alanında koruma altına alınan “Gaziantep Mutfağı”nın dünya standartlarına ulaştırılması ve kalitenin artırılması amacıyla “Sürdürülebilir Profesyonel Gastronomi Eğitimi Sertifika Programı” başlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği (GASTURDER) tarafından eğitim programı dolayısıyla Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi’nde program düzenlendi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı konuşmada, teoriyle pratiği birleştirmek adına kurdukları derneğin çalışmalarına başladığını söyledi.
Program kapsamında en iyi şeflerin Gaziantep’e gelerek kendilerine destek vereceğini aktaran Şahin, şöyle dedi: “Kalbe giden yol mideden geçiyor. Dünyaca ünlü mutfağımız var ama Anadolu ve Gaziantep mutfağının potansiyelini daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Kişi başına 150 dolar harcayan bir turistin, gurme turizmiyle bu harcamasını 270 dolara çıkardığı hesaplanıyor. Şehrimizin ve ülkemizin turizm potansiyelini kullanması ve bunu milli gelire dönüştürmesi bakımından bu küçük dokunuşların, zenginleşme ve kalkınma hamlesi olarak geri döneceğine inanıyorum. Bundan çok ümitliyiz.”

GASTURDER Başkanı Songül Toprak Alisinanoğlu da eğitimlerin 2,5 ay süreceğini söyleyerek ilk etapta 150 kursiyere eğitim verileceğini ifade etti.

PAYLAŞ...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Parola sıfırlama

ÜYE OL


LOG IN