Lezzetler Şehri...

, / 171 0

Zahter (Yabani Kekik)

Zahter kışın zevkle tüketilen ve diğer kahvaltılıkları destekleyen, enerji deposu bir yiyecektir. Bir ufak kasede zeytinyağı ve bir başka kasede de zahter karışımı bulunur.
PAYLAŞ

Kahvaltılık Zahter

tarafından eklendi 8 Ocak 2016

Zahter kışın zevkle tüketilen ve diğer kahvaltılıkları destekleyen, enerji deposu bir yiyecektir. Bir ufak kasede zeytinyağı ve bir başka kasede  de zahter karışımı bulunur. Taze pide ekmek veya francaladan bir parça alınır, önce hakiki sızma zeytinyağına bandırılır, sonra yağla buluşan parça ekmek, zahter karışımına bastırılarak yenir. Bu lokma daha ağzında iken, ikinci bir lokmanın hayalini kurmaya başlarsınız. Gaziantep ve özellikle Kilis'te aileler kış için 3-4 kilo zahter hazırlarlar.

  • Hazırlık süresi : 30 dakika
  • Pişirme süresi : 30 dakika
  • Zorluk : Kolay

Malzemeler

Tarif

Susam, çiğ karpuz çekirdeği ve çiğ melengiç ayrı ayrı kavrulup soğutulur. Kavrulmuş karpuz çekirdeği, melengiç, leblebi, kimyon, anason ve küzbara havanda ayrı ayrı dövülür veya elektrikli değirmende çekilir. Dövülmüş malzemeler elekten geçirilir.

Elenmiş malzemelerle, susam, kırmızı pul biber, dövülmüş kuru sumak ekşisi ve yeterince tuz birbiri ile iyice karıştırılır. Karışım kavanozlara konarak kış için saklanır.

Yazdır
PAYLAŞ...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Parola sıfırlama

ÜYE OL


LOG IN