Lezzetler Şehri...

Atalardan gelen şifalı lezzet: Nogay çayı
, / 315 0 0

Atalardan gelen şifalı lezzet: Nogay çayı

PAYLAŞ

Bu çay uzun yıllardan beri şifa niyetine Doğu ülkelerince içilirken kendisine çorba muamelesi yapmak da yanlış olmaz zira Nogay çayına ekmek banıp çorba niyetine içebiliyorsunuz. Adana-Ceyhan’a gidenler bu çaya rastlayabilirsiniz.

Profesör Doktor Canan Karatay, katıldığı bir TV programında çayın tereyağlı içilmesi gerektiğini söylemişti.

Peki, Nogay çayı olarak bilinen tereyağlı çay nedir ve nasıl hazırlanır? 

Malzemeler:

1 su bardağı su

1 poşet çay (siyah kuru çay) olabilir

2 su bardağı tam yağlı süt

1 çay kaşığı tereyağı

1 çay kaşığı tuz

1/2 çay kaşığı karabiber 

Yapılışı:

Küçük bir tencerede su kaynatılır ve içine bir poşet çay atılır. Yaklaşık bir dakika daha kaynar ve içine süt ilave edilir. Süt kaynayınca ocağın altı kapanır, diğer malzemeler eklenir. İyice karıştırdıktan sonra sıcak olarak somun ekmeği veya köy ekmeği ile servis yapılır. 

Çay ve Süt Birlikteliği

Nogay çayı, sütte demlenen bir çaydır. Tıpkı Hint çayı gibi.  Hint çayından ayrıldığı nokta Nogay çayının tereyağı ve süt içermesi. Hint çayında ise daha çok baharat ve tarçın yoğundur.

Çaya süt eklemek Doğu geleneği dışında Batı’da da görülmektedir. Bunun en güzel örneği ise yine İngilizlerin çayların yanında süt servis etmeleridir. Ki Hint çayının sütle yapılmasının sebebi İngilizlerin çaya süt eklemeleri değildir. Hindistan’da bu gelenek çayı sütte demleyerek daha önceleri de var olmuştur.  

 

PAYLAŞ...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Parola sıfırlama

ÜYE OL


LOG IN