Malzemeler:

1 adet tavuk göğsü
20 adet mantar
2 adet orta boy kuru soğan
2 yemek kaşığı ince kıyılmış maydanoz
1 yemek dijon hardal
1 tepeleme yemek kaşığınişasta
2 yemek kaşığı tereyağ
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı çekilmiş tane karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağısıcak tavuk suyu
2 yemek kaşığıkrema
1 yemek kaşığıbeyaz şarap sirkesi

Pişirme Önerisi

Eğer sardığınız tavuk göğüsleri çok büyük ve tavanız küçükse, tavuk istenilen şekilde pişmez. Ya çok büyük bir tava kullanmalı ya da teker teker pişirmelisiniz.

Yapılışı:

Tavuk göğsünü ortadan ikiye bölüp parçalamadan ve aşırı da inceltmeden dövün. Piştiğinde kurumayacak kadar kadar kalın kalmalı.

Soğanları mümkün olduğunca küçük doğrayıp, 1 yemek kaşığı sıvıyağ ile kızdırdığınız tavaya alın ve sotelemeye başlayın. 1-2 dakika sonra 1 yemek kaşığı tereyağını ekleyin ve sotelemeye devam edin.

Soğanlar iyice küçülüp öldüğünde, incecik ve ufacık kıydığınız mantarları soğanların üzerine ekleyin ve sotelemeye devam edin.

Mantarlar da iyice küçülünce, incecik kıyılmış maydonozu, taze çekilmiş karabiberi ve tuzu ekleyin. Altını kapatın.

Dövülmüş tavuk göğüslerinin tek tarafına hardalı sürün.

Mantarlı karışımdan bolca alarak, tavuk göğsünün hardal sürdüğünüz tarafına uzunlamasına koyun. Aynen bir börek sararmış gibi, iç harcın kenarlarından dışarı çıkmasını engelleyecek şekilde sarın.

İster bir ip ile ister kürdanlar yardımıyla sarılmış tavuğu sabitleyin. Göğsün diğer parçasını da aynı şekilde hazırlayın.

Nişasta ve bir miktar tuzu bir tabağa alın, tavukları bu karışıma bulayın.

Bir yemek kaşığı tereyağ ve bir yemek kaşığı sıvıyağı tavaya alın. Kızınca tavukları içerisine atın. Orta ateşte tavuklarınızı çevire çevire içinin de pişmesini sağlayın.
Ara ara tavada ki yağı bir kaşık yardımıyla tavukların üzerine dökerek, pişmesini hızlandırabilir ve tavuğun kurumasını engelleyebilirsiniz.

Pişen tavukları kenara alın. Aynı tavaya yıkamadan 1 yemek kaşığı sirkeyi ekleyin ve tavanın dibinde kalanları kazıyın. Sonra tavuk suyunu ekleyip karıştırın ve biraz çektirin. Ocaktan almadan 1 dakika önce kremayı da ekleyip, sosun son dokunuşunu yapmış olun.

Tavuğun iplerini veya kürdanlarını çıkarın, keskin bir bıçak yardımıyla birer parmak kalınlığında dilimleyin. Servis tabaklarına alın ve üzerine sos gezdirin.

Favorilere ekle