Tatlı Tuzlu Atıştırmalıklar Tarifi İçin Malzemeler

Karışım için:

  • 4 su bardağı karışık chex kahvaltı gevreği (iri parçalı olan başka kahvaltılık tahıl da olabilir)
  • 1 su bardağı karışık kuruyemiş (kabuksuz)
  • 1 su bardağı çubuk kraker (her çeşit olur)

Sosu için:

  • 1 su bardağı kalıp veya damla çikolata
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri için

  • Pudra şekeri

Not: sosu için beyaz çikolata da kullanabilirsiniz ve üzerine pudra şeker yerine kakao da serpebilirsiniz.

Tatlı Tuzlu Atıştırmalıklar Tarifi Yapılışı

Kahvaltı gevreği, kuru yemiş ve çubuk kraker geniş bir kapta karıştırılır. Diğer yandan sos için tavaya sıvı yağ ve çikolata alınır ve tavanın altı en kısık ayarda tutulur, çikolata eriyince iyice karıştırılır ve ateşten alınır. Hazırladığımız karışımın üzerine gezdirilerek dökülür. iki kaşık yardımı ile krakerler ve kahvaltı gevreği kırılmadan karıştırılır, bütün sos iyice yedirilir. Büyük bir tepsiye yağlı kağıt serilir ve karışım tepsiye yayılır, çok ince olarak.
Çikolata tamamen soğuduğu zaman katılaşacaktır, bir çay süzgeci ile tepsinin üzerine bol pudra şekeri serpilir (bu aşamayı isterseniz bebişlere devir edin ve onlar ne yapacağını zaten bilirler). Pudra şekeri serptikten sonra veya minik yardımcılarımız kaşık kaşık üzerine yığdıktan sonra iki kaşık yardımı ile tekrardan karıştırın ve pudra şekerine iyice bulayın (pudra şekeri çikolatalı karışımın birbirine yapışmasını önlüyor).
Küçük servis kaselerine bölerek ikram edebilirsiniz. Eğer fazla arttıysa (ki artmayacağından eminim, yarısı yerlerde, yarısı bebişinizin karnında, yüzünde, saçlarının içinde falandır) hava almayacak ağzı kapalı bir kutuda veya poşette saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Favorilere ekle