Malzemeler:

Mayalı un karışımı için

500 ml.su
1 su bardağı çavdar unu
2 adet defne yaprağı
2-3 adet tane karabiber

Çorba için

6 su bardağı ılık su
2 su bardağı mayalı un karışımı
1 adet defne yaprağı
2 adet patates
7-8 adet salamura mantar
400 gram dana bacon
300 gram dana sosis
3 adet yumurta
1 çay kaşığı kekik

Servis için

1 adet yuvarlak Trabzon ekmeği
2 adet haşlanmış yumurta

Yapılışı:

Çorbanızın hazırlıklarına mayalı un karışımı ile başlayın. Orta büyüklükte bir kavanoz içerisine ölçülere dikkat ederek önceden haşlanmış ve soğutulmuş suyu ekleyin.

Daha sonra ise un, defne yaprağı, sarımsak ve karabiberi de ekleyip güzelce karıştırın.

Kavanozun üzerini ise hava geçiren bir bez ya da tülbent ile kapatın. Yaklaşık 4-5 gün mayalanmasını bekledikten sonra ise, Zurek çorbasının yapımına başlayabilirsiniz.

Büyük bir tencereye, dana baconları bütün halde ekleyin.

Daha sonra, 6 su bardağı suyu, defne yaprağını, küp küp doğranmış patatesleri, salamura mantarı, kekik ve tuzu ekleyerek yaklaşık 40 dakika kapağı kapalı bir şekilde orta ateşte kaynatın.

40 dakika pişen malzemelere, yine bütün halde dana sosisleri de tencereye ekleyerek, yaklaşık 10 dakika daha kaynatın.

Kaynama işlemi bittikten sonra ise, tencere içerisindeki dana bacon ve dana sosisleri, küçük parçalar halinde kesmek için tencereden çıkartın.

Tencere içerisine, daha önceden hazırladığınız mayalı un karışımından 2 su bardağı ekliyoruz.

Hemen ardından küçük parçalar halinde kestiğiniz dana bacon, dana sosis, kekik ve tuzu ekleyerek, 5 dakika daha kaynatın.

Kaynama süresi boyunca, eklediğiniz mayalı un karışımı sayesinde oldukça güzel bir kıvama sahip çorba elde edeceksiniz.

Son olarak yemeği servis etmek için, yuvarlak ve kalın kabuklu bir Trabzon ekmeği satın alın. Ekmeğin üst kısmını bıçak yardımıyla kesin ve çorbayı servis ederken kapak vazifesi görmesi için kenara ayırın. Eğer ekmek içinde servis etmek istemiyorsanız, normal bir kase de kullanabilirsiniz.

Ekmeğin iç kısmını çıkartın ve 1 adet yumurtanın sarısını çırparak, ekmeğin iç yüzeyine güzelce sürün. Hazırladığınız bu ekmeği, 160 derecelik fırında 10-15 dakika kadar pişirin.

Hazırladığımız çorbayı yuvarlak ekmeğin içine dikkatlice koyun. Daha sonra üzerine, isteğe bağlı olarak, haşlanmış yumurtayı iki parça şeklinde ekleyip servis edin.

Favorilere ekle